MetalMusic.pl

Nowy portal o muzyce metalowej - recenzje płyt, relacje z koncertów, słów pare o sprzęcie muzycznym i wiele innych!

Focus – Hocus Pocus Live ’73 – WideoŚroda!

Hej, mało kto wie, ale metal istniał jeszcze przed założeniem zespołu Metallica – choć nie zawsze był on traktowany tak poważnie. Najlepszym przykładem może być holenderski zespół Focus powstały w 1968 roku. W prawdzie wikipedia mówi, że była to „progresywna grupa rockowa„, jednak film który dzisiaj zamieszczam w ramach WideoŚrody, moim zdaniem, jednoznacznie wpisuje się w kategorię metal.

Jako taką małą ciekawostkę dodam, że wybór utworu „Hocus Pocus” nie jest przypadkowy i jest powiązany z płytą tego tygodnia, czyli Helloween – Metal Jukebox. Domyślacie się o czym mowa?

A co do samego wideo i utworu zagranego przez grupę Focus – nie da się nie zauważyć, że są to wirtuozi na miarę współczesnego Primusa, a i sama kompozycja jest świetnie przemyślana. Mamy płynące riffy, miejsce na solo perkusyjne, miejsce na solówki na flecie, a wstawki wokale aż korcą, aby dopisać utwór „Hocus Pocus” do kategorii „humorcore” – ale w tamtych czasach chyba nikt jeszcze nawet nie słyszał o takim słowie.

Warto też zaznaczyć iż w przedstawionym wystepie na żywo utwór został zagrany sporo szybciej niż w wersji studyjnej. Ciekaw jestem, czy było to spowodowane niezwykłym flow jakie złapał zespół, czy może zbyt krótkim czasie antenowym, w którym pełny utwór mógłby się nie zmieścić.

Wyszukiwarka

Projekt i realizacja - Jacek Korzemski - Copyright © 2019

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/jkstoner/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755