MetalMusic.pl

Nowy portal o muzyce metalowej - recenzje płyt, relacje z koncertów, słów pare o sprzęcie muzycznym i wiele innych!

U-One Fuzz – mały efekt wielkiego brzmienia

Ostatnio dotarł do mnie bardzo niepozorny Szatan w małej metalowej obudowie – mowa o U-One Fuzz (U1-FZ).

Udało mi się go zakupić w bardzo korzystnej cenie, przez co wiele jestem w stanie temu efektowi wybaczyć – w końcu nie można oczekiwać zbyt wiele po efekcie kupionym za 79zł. Niby nowy, ale w promocji, ale jednak nowy.

Efekt dociera w bardzo ładnym tekturowym opakowaniu, jednak napis „Made in China” zdradza wszystko – przynajmniej w kwestii pakunkowej. Naklejka z boku kartonu ewidentnie jest słabo przyklejona, efekt w prawdzie jest trzymany przez mocno sprasowaną piankę i nie lata po pudełku, jednak nie jest zabezpieczony żadną folią. Dodatkowo trochę zasmucił mnie fakt, że nowy efekt, a na spodzie widać ewidentną rysę prawie przez całą szerokość efektu. Nie tego spodziewa się człowiek kupując efekt nowy.

Dla pewności, upewniłem się na stronie produktu, czy nie jest to przypadkiem promocja ze względu na to że egzemplarz powystawowy, albo coś takiego – niestety, jest nowy i tyle.

Sama jakość wykonania, jest niby ok, ponieważ obudowa jest w miarę solidna, efekt nie jest zbyt lekki, gumowe „nóżki” stabilnie trzymają efekt i wbrew pozorom, nie lata po podłodze ciągany kablami.

Niestety, potencjometry trochę zawodzą, zarówno jeśli chodzi o zakres regulacji jak i samo wykonanie. Główny potencjometr Sustain (dla wygody, nazywam go Gain), jest chyba zbyt głęboko wciśnięty, przez co kręcąc nim, czuć że rysujemy nim po obudowie.

Jeśli chodzi o małe potecjometry – volume oraz tone – tutaj znacznie lepiej, jednak zawodzi ich zakres. Volume praktycznie zawsze musi być odkręcony na 100%, a i tak poziom sygnału wyjściowego jest trochę zbyt niski. Gałka tone – mam wrażenie że ten potencjometr został źle dobrany. Chodzi o to, że między 0% a 50%, regulacja praktycznie nie wpływa na brzmienie, a efekt wykazuje zbyt wiele niechcianego basu, który ciężko skorygować nawet ustawieniami wzmacniacza. Między 50% a 80% mamy wąski wachlarz, acz bardzo przyjemnych ustawień. Powyżej 80% efekt nagle przeskakuje na „treble mode” czyli praktycznie cały bas obcina – mimo wszystko, da się to brzmienie wykorzystać.

Natomiast, jeśli chodzi o zakres głównego pokrętła gain (ok, sustain) – to tutaj jestem zachwycony. Praktycznie w każdej pozycji efekt brzmi po prostu dobrze (o ile tone jest między 50% a 80%).

Ogólnie, jeśli chodzi o brzmienie, to jestem niezwykle zaskoczony tym jak dobrze to brzmi – może to dlatego że takiego właśnie brzmienia szukałem, takiego które sprawdzi się w muzyce typu doom, czy stoner. Tam gdzie zawiódł Rusty Fuzz od TC Electronic, tam z nawiązką nadrabia U-One Fuzz. Dużym plusem jest też fakt, że gitara (o ile tone na efekcie jest powyżej 50%) bardzo ładnie przebija się w reszcie składu.

Bardzo istotne jest też dla mnie, jak działa fuzz w parze z Octaverem dodającym jedną oktawę w dół – wszakże lubię czasem pograć covery Dopethrone. I o ile właśnie Rusty Fuzz działa z Octaverem bardzo słabo, zarówno w przypadku gdy fuzz jest przed oktawą jak i na odwrót – tak U-One fuzz działa ok w obydwu konfiguracjach – chociaż bardziej preferuję najpierw Fuzz.

Dodatkowo, U-One bardzo ładnie współpracuje z boostem na wejściu – a ponieważ nie mam obecnie pod ręką typowego boosta, to do zabawy posłużył mi Nether Octaver od TC Electronic, z ustawieniem sub 1 i sub 2 na 0%, a dry na 100%.

Podsumowując – duży minus za wykonanie opakowania, brak folii i inne drobne szczegóły, trochę większy minus za niski poziom wyjściowy i źle dobrany potencjometr do regulacji tonów, ale wszystko inne to na prawdę duży plus. U1-Fuzz na stałe zagości w moim głównym pedalbordzie.


Poniżej próbki brzmienia:

Fuzz 0 – Tone 100

Fuzz 50 – Tone 50

Fuzz 75 – Tone 100

Fuzz 100 – Tone 100

Octaver przed

Octaver po

Fuzz 100 – Tone 75 + boost przed fuzzem

WERDYKT

jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka nie ma gwiazdki nie ma gwiazdki nie ma gwiazdki

Wyszukiwarka

Projekt i realizacja - Jacek Korzemski - Copyright © 2019

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/jkstoner/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755