MetalMusic.pl

Nowy portal o muzyce metalowej - recenzje płyt, relacje z koncertów, słów pare o sprzęcie muzycznym i wiele innych!

Rusty Fuzz – brudna recenzja

Do zakupu efektu TC Electronic – Rusty Fuzz skłoniła mnie mała recenzja umieszczona w komentarzu pod produktem na stronie sklepu z którego miałem okazję ten efekt zamówić. W tej małej recenzji znajdowała się fraza „Stonerowy brud” i to w zasadzie mi wystarczyło aby nabrać ochoty na sprawdzenie tego sprzętu.

Brzmienie tego efektu jest dosyć specyficzne. Różni się od klasycznego Fuzz Face ilością generowanego zniekształcenia i kompresji. Różne częstotliwości są przesterowane z różną intensywnością i niektóre dźwięki mają przyjemnie siarczysty pazur, a innym razem wpada jakiś nieprzyjemny, buczący rezonans – w końcu „Rusty” fuzz.

Nie jest to efekt uniwersalny, ale nie znaczy że jest zły. Mógłby on być podstawą brzmieniową nie jednego zespołu który szuka bardzo konkretnego brzmienia. O ile taki np.: konkurencyjny Big Muff od Electro Harmonix sprawdzi się w bardzo wielu gatunkach, tak Rusty Fuzz będzie wymagał specjalnego podejścia.

Zalety:

  • Charakterystyczne brzmienie
  • Cena

Wady:

  • Niski poziom wyjściowy efektu (volume na 100% często nie wystarcza aby wyrównać poziom głośności z czystym sygnałem gitary)
  • Mała uniwersalność
  • Specyficzny footswitch (standardowe efekty załączają się w momencie wciśnięcia przełącznika – efekty TC Electronic z tej serii działają nieco inaczej. Wciśnięcie przełącznika nie przełączy od razu efektu – dopiero puszczenie przełącznika po wciśnięciu załączy efekt, przez co aby zadbać o płynność przełączania, trzeba wyrobić sobie inne nawyki. Sprawy nie ułatwia fakt, że przy wyłączaniu efektu, wyłączenie następuje już standardowo w momencie wciśnięcia.
Rusty fuzz

Technikalia:

  • Zasilanie z baterii 9V, lub z zasilacza (polaryzacja typowa dla Boss)
  • Kontrola Fuzz, Tone, Volume
  • Solidna obudowa

Poniżej przedstawiam próbki dźwięku, najpierw kilka taktów gitary na kanale czystym, bez załączonego efektu, później z załączonym efektem. Opis nagrań zawiera ustawienia procentowe potencjometrów.

Próbki dźwięku

Fuzz 30% – Tone 30%

Fuzz 50% – Tone 50%

Fuzz 70% – Tone 70%

Fuzz 100% – Tone 50%

Mix

WERDYKT

jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka nie ma gwiazdki nie ma gwiazdki nie ma gwiazdki nie ma gwiazdki

Wyszukiwarka

Projekt i realizacja - Jacek Korzemski - Copyright © 2019

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/jkstoner/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755