MetalMusic.pl

Nowy portal o muzyce metalowej - recenzje płyt, relacje z koncertów, słów pare o sprzęcie muzycznym i wiele innych!

Helloween – Metal Jukebox – recenzja

Gdy słyszę hasło „klasyczny metal” – w znaczeniu czysty, kultowy, a nie w stylu muzyki klasycznej – to w głowie pojawiają mi się dwie kapele. Manowar oraz Helloween i dzisiaj skupimy sie na tym drugim.

Helloween to niemiecki zespoł heavy/power metalowy który na scenie istnieje już od 1984 roku, natomiast album „Metal Jukebox” powstał w 1999 roku i był to album specjalny pod wieloma względami. Po pierwsze, w 1999 roku zespół obchodził swoje 15to lecie, także można powiedzieć że był to album jubileuszowy. Po drugie, był to ostatni album wydany przez wytwórnię Castle Communication – potem zespół przeszedł pod opiekę znanej i lubianej wytwórni Nuclear Blast. Po trzecie – album „Metal Jukebox” opiera się tylko na coverach popowych i rockowych utworów w stylu klasyczno-metalowym.

Już na samym początku dostajemy genialny cover utworu „He’s A Woman – She’s A Man” autorstwa kultowego zespołu Scorpions. Słuchając dalej „Metal Jukebox” trafimy też na takie klasyki jak „Lay All Your Love On Me” autorstwa ABBA, „From Out Of Nowhere” autostwa Faith No More, „All My Loving” aurostwa The Beatles no i oczywiście mój ulubiony cover „Hocus Pocus” autostwa holenderskiego zespołu Focus. (Oryginalne wykonanie w wersji live pojawiło się przy okazji ostatniej WideoŚrody)

To tylko skrócona lista co ciekawszych coverów, ale ogólnie cała płyta jest majstersztykiem (z resztą, jak każda płyta tygodnia). Mam świadomość że dynamika albumu może nie każdemu przypaść do gustu, bo mamy tutaj kultowe szlagiery do pogo, a także ballady w nieco połamanych proporcjach, a do tego „Hocus Pocus” ze względu na swoje wstawki jest niemal humorcore’em. Mimo wszystko uważam że jest to jeden z lepszych albumów w historii zespołu Helloween i świetnie miesza klasyczny metal (w znaczeniu czysty, kultowy, a nie w stylu muzyki klasycznej) z klimatem ówczesnych hitów rockowych i popowych. Szczerze polecam każdemu kto jeszcze nie zna „Metal Jukebox„.

WERDYKT

jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka

Wyszukiwarka

Projekt i realizacja - Jacek Korzemski - Copyright © 2019

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/jkstoner/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755