MetalMusic.pl

Nowy portal o muzyce metalowej - recenzje płyt, relacje z koncertów, słów pare o sprzęcie muzycznym i wiele innych!

Ametria – Piątek 3nastego

Ametria to Polski zespół metalowy, głównie poruszający się po gatunku „nu” który powstał w 1993 roku. Jak widać, nie jest to już najmłodsza formacja, a mimo to, wydaje się że mało kto o nim słyszał.

Ja Ametrię pierwszy raz widziałem na Ursynaliach 2012 – i w sumie wpadłem po uszy. Zapewne już nie raz wspominałem o tym, że lubię KoRn’a. No, a Ametria to taki Polski Korn. Możliwe, że nie każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem – jednak dla mnie jest to strzał w 10tkę jeśli chodzi o trafność określenia.

Na albumie „Piątek 3nastego” wydanym w 2004 roku mamy połamane i chaotyczne bicia, jednak ciągle trzymające się rytmu w sam raz do skakania i bujania głową, a do tego nisko nastrojone gitary z bardzo brudnym przesterem. Coś, co dzisiaj rzadko się zdarza – wszakże wszyscy dążą dziś do tego, aby nastroić się jak najniżej a jednoczyśnie mieć bardzo precyzyjne brzmienie – stąd też cała współczesna fala muzyki djent.

Ametria więc wbrew wszystkiemu, odważyła się postawić na brud. I to jest to! Całość świetnie podbija przesterowany bas – przesterowany do tego stopnia, że jest niesamowicie ciężki i na swój sposób agresywny – ale nie jest to typowe fuzzowe brzmienie które znamy z wszelkich albumów w gatunku „doom”.

Jeśli chodzi o wokale – to mamy tutaj miks czystych, acz mocno wypchniętych w mikrofon rytmicznych partii na przemian z bardzo mocny, niskim wrzaskiem. Do tego dochodzą kobiece partie wokalne – które na myśl przywodzą mi czasy Guano Apes.

Dodatkowe punkty album zgarnia za świetny cover który się na nim znalazł – zatytułowany „Hiszpański hicior„, cover utworu Paradiso – „Bailando” jest świetnym przykładem jak robić cover zachowując przy tym swój styl muzyczny.

Jeśli jeszcze Wam mało – na płytę trafił także kawałek nagrany wraz z Vienio & Pele – „Techniczny Nokaut” który jest swego rodzaju metalowym remixem oryginału o tym samym tytule.

Piątek 3nastego” to potężna dawka energii, świetnych pomysł, genialnie zrealizowana, z charakterem. Warto sprawdzić jeśli jeszcze nie znacie – wszakże nie bez powodu płyta została przeze mnie wybrana na „płytę tygodnia”.

WERDYKT

jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka

Wyszukiwarka

Projekt i realizacja - Jacek Korzemski - Copyright © 2019

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/jkstoner/public_html/wp-includes/functions.php on line 4755