MetalMusic.pl

Nowy portal o muzyce metalowej - recenzje płyt, relacje z koncertów, słów pare o sprzęcie muzycznym i wiele innych!

P.O.D. – Satelite – recenzja

Choć dla wielu „trve metalheadów” P.O.D. nigdy nie istniało w sferze metalowej, tak biorąc pod uwagę suche definicje gatunków muzycznych, tak bez wątpienia P.O.D. łapie się w ramy metalowych gatunków.

Jednak, zamiast skupiać się na tym czy omawiany album jest metalowy czy nie, zadajmy sobie pytanie czy jest ten album jest ważnym elementem muzycznej historii. Każdy, kto się choć trochę zająknął – musi przyznać teraz sam przed sobą, że nie podszedł do pytania obiektywnie – bo bez dwóch zdań, album odniósł wielki sukces – świadczy o tym chociażby fakt, że do dzisiaj słuchając różnych stacji radiowych, możemy usłyszeć utwory z albumu „Satelite”.

Do tego – jeśli chodzi o moją subiektywną opinię – dochodzi do oceny jeszcze potężny aspekt nostalgii. Uważam że czasy, gdy tak pięknie łączono gatunki muzyczne z subkultury hip-hop z ciężkimi metalowymi brzmieniami były piękne, życie było beztroskie, a muzyka była dla mnie bardzo ważnym elementem życia, choć wtedy jeszcze nie byłem tego świadom.

Dzisiaj słuchając albumu „Satelite” czy nadal mogę o nim się tak dobrze wypowiadać odrzucając pryzmat nostalgii? Myślę że tak – nadal uważam, że ten album jest po prostu bardzo dobrze zrealizowany. Wokale mają niesamowity flow i świetnie siedzą w mixie, rytmy perkusyjne mają w sobie potęzny zapas mocy, melodie gitarowe bujają się między ciężkim, nu metalowym groove, a rockową charakterystyką, a do tego piękne czyste partie bogate w pogłosy.

I choć muszę przyznać, że ten album się trochę zestarzał, to zrobił to z gracją. I mam wrażenie, że niektórzy artyści do dzisiaj czerpią z tego albumu inspiracje do swoich kompozycji – choć nie wykluczone że robią to nieświadomie. Bo choć P.O.D. po wydaniu „Satelite” miało mnóstwo różnych nominacji:

  • MTV Video Music Awards 2002 – 6 nominacji
  • Grammy Awards 2002 – 1 nominacja
  • Grammy Awards 2003 – 2 nominacje

Tak nie znalazłem informacji aby zespół coś wygrał. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że album „Satelite” jak i ogólnie zespół P.O.D. to takie trochę twory widomo – dziś już nikt o nich nie mówi, mało kto wspomina, ale ciągle słyszymy ich w radiu i ciągle są gdzieś w naszej świadomości.

WERDYKT

jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka

Wyszukiwarka

Projekt i realizacja - Jacek Korzemski - Copyright © 2019