MetalMusic.pl

Nowy portal o muzyce metalowej - recenzje płyt, relacje z koncertów, słów pare o sprzęcie muzycznym i wiele innych!

Fabryka Kości – W Cieniu Wieży

Dość dużo czasu zajęło mi zabranie się za pisanie recenzji tego albumu, będącego dziełem Częstochowskiej grupy rock/metalowej Fabryka Kości. Głównie dlatego, że ciężko mi jakoś sprecyzować stylistykę zespołu. Zasadniczo, jest to metal, tutaj nie mam wątpliwości – są ciężkie gitary, jest ciężki wokal, twardy groove na perkusji, bas trzyma się w ryzach gitar.

Całość jest po prostu taka w sam raz. Nie za szybka, nie za mocna – więc nie jestem pewien czy trafi do fanów thrash czy death. Nie za wolna czy mroczna – odpadają więc chyba fani doom’u czy stoner’a. A jednocześnie – nie zbyt wesoła czy radosna – odpada więc pasmo standardowych stacji radiowych które przemycały swego czasu metal w formie Luxtorpedy.

A może wręcz przeciwnie – skoro zespół jest po środku spektrum, to znajdzie fanów w każdej z tych grup?

Muzycznie – gdyby wyciąć wokale – to jest to idealna muzyka na soundtrack do oldschoolowych strzelanek typu „Quake” czy stary „Doom”. I w sumie, chyba nawet nie trzeba wycinać wokali – one także by pasowały. Nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłości powstała kolejna część gry „Painkiller”, a Fabryka Kości zadbałaby o odpowiednie udźwiękowienie.

Ciekawostka. W 2012 roku, zespół Fabryka Kości zajął pierwsze miejsce w finale III edycji Free Art Fest From Poland.

Trudno mi się powstrzymać od porównań do innych Polskich zespołów metalowych, takich jak wcześniej wspomniana Luxtorpeda czy na przykład Hunter. Ten pierwszy przykład jest o wiele radośniejszy i bardziej nijaki od Fabryki Kości, natomiast ten drugi – bywa zbyt eksperymentalny i pływający po różnych klimatach czy stylach.

Bardzo mi się natomiast podoba konsekwencja i spójność całego albumu. Od początku do końca, wiedziałem czego słucham, nie miałem wrażenia jakiejś przypadkowości. To bardzo dobrze świadczy o obranym kierunku.

Warto sprawdzić: https://www.facebook.com/fabrykakosciband/

Nadrukcddvd Fabryka Kości 2019

WERDYKT

jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka jest gwiazdka nie ma gwiazdki nie ma gwiazdki

Wyszukiwarka

Projekt i realizacja - Jacek Korzemski - Copyright © 2019